Nauczyciele języka angielskiego zapraszają uczniów klas IV - VIII szkoły podstawowej do udziału w konkursie pięknego czytania w języku angielskim.
Konkurs składa się z jednego etapu i ma formę elektroniczną. Zadaniem uczniów uczestników konkursu jest odczytanie fragmentu bajki „ The wild swans” Hansa Christiana Andersena w języku angielskim i przesłanie nagranie na adres mailowy organizatorów: jwidz@spgoraj.onmicrosoft.com lub mbracha@spgoraj.onmicrosoft.com
12 lutego w naszym przedszkolu obchodziliśmy ,,Walentynki". W tym dniu dzieci miały za zadanie przyjść ubrane na czerwono i tak też się stało. W grupach zajęcia i zabawy skupione były wokół tego święta. Dzieci wysłuchały wiersza pt. ,,Walentynki", a następnie zostały zapoznane ze zwyczajem walentynkowym. Rozmawialiśmy o miłości i uczuciach jej towarzyszących, o tym jak można okazywać miłość bliskim osobom. Następnie dzieci brały udział w zabawach, konkursach, tańcach oraz wykonywały upominki dla wybranej osoby. Największym zainteresowaniem cieszyła się fotobudka przygotowana specjalnie na tą okazję. Pamiątkowym zdjęciem oraz ,,słodkim serduszkiem" zakończyliśmy miłą zabawę.
Zabawy zimowe na śniegu
Sukces naszych uczniów w ogólnopolskim konkursie plastycznym "Widok z mojego okna"
Piętnaścioro uczniów klas I-III wzięło udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym "Widok z mojego okna".
Dwóch z nich otrzymało wyróżnienia. Są to:
Szymon Dziura kl. 2b
Szymon Kołodziej kl. 3a.
Dodać należy, iż na konkurs wpłynęło prawie 200 prac uczniów z całej Polski, więc wyróżnienie jest tym bardziej cenne.
Gratulujemy wyróżnionym. Brawo!
Pasowanie na czytelnika
Dnia 26.01.2021r. odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I.
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Uczniowie na wstępie opowiadali o swoich czworonożnych pupilach a następnie wysłuchali opowiadania o psie Hachiko, który był wierny swojemu panu aż do końca .... Następnie dzieci wypowiadały się na temat wysłuchanego tekstu, opisywały bohatera i przygotowały medal dla wspaniałego psa Hachiko.
Kolejnym punktem uroczystości było omówienie zasad wypożyczania książek, zachowania się w bibliotece i złożenie przyrzeczenia o zachowaniu szacunku do książek i przestrzeganiu obowiązków użytkownika biblioteki. Na pamiątkę uczniowie klasy pierwszej otrzymali dyplomy i książki.
Wszystkim uroczyście przyjętym do grona czytelników pierwszoklasistom życzymy wielu wspaniałych lektur oraz by książka zawsze była dla nich tym, czym jest w wierszu Kornela Makuszyńskiego zatytułowanym „Do młodych czytelników”:
A książka, miła książka zawsze będzie z nami
I jak żołnierz na warcie stanie w bibliotece.
Tylko skiniesz, a ona na skrzydłach przyleci
I zacznie ci cudowne opowiadać dzieje.
W dzień pochmurny jak promień słoneczny zaświeci,
a gdy ci smutno będzie, w głos się roześmieje.
Pozostałe zdjęcia można obejrzeć w zakładce Fotogaleria
Podsumowanie konkursu "Plastyczna opowieść o 12 miesiącach"
W styczniu 2021r. odbył się wewnątrzszkolny konkurs plastyczny klas 4-6 na wykonanie ilustracji do kalendarza szkolnego, którego celem było rozwijanie uzdolnień plastycznych uczniów oraz angażowanie ich w życie szkoły. Napłynęło bardzo dużo zdjęć prac plastycznych.
Dnia 9 lutego 2021r. Komisja konkursowa dokonała oceny prac i przyznała nagrody następującym uczniom:
(styczeń) Natalia Oleszek kl. 7b
(luty) Gabriela Gąbka kl. 7b
(marzec) Milena Łazur kl. 7a
(kwiecień) Kacper Kaproń kl. 7a
(maj) Magdalena Jamroży kl. 6b
(czerwiec) Wiktoria Gawda kl. 6b
(lipiec) Amelia Rakuś kl. 6a
(sierpień) Julia Jagusztyn kl. 6a
(wrzesień) Wiktoria Kowal kl. 5
(październik) Michał Głaz kl. 5
(listopad) Agata Gąbka kl. 4
(grudzień) Maria Liwak kl. 4
Uczniowie, których praca została wyróżniona, dostarczą prace plastyczne do szkoły (do końca lutego) - posłużą one do wykonania kalendarza szkolnego na rok 2022
Prace należy przekazać p. M. Okuniewskiej.
Zdjęcia prac konkursowych będzie można zobaczyć w galerii, na stronie szkoły.
Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu
Konkurs na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową w języku angielskim
Najpiękniejsze kartki świąteczne to te wykonane własnoręcznie przez dzieci, ozdabiane różnymi technikami, z życzeniami płynącymi prosto z serca.
Właśnie takie kartki wykonali uczniowie klas I - III szkoły podstawowej w ramach konkursu na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową zorganizowanego przez nauczycielki j. angielskiego p. E. Szumską i p. J. Widz. W konkursie udział wzięło 37 uczniów.
klasa Ia: Karolina Dolińska, Zuzanna Maciąg, Julia Żółw, Emilia Kołodziej,
Julia Gajur
klasa Ib: Oskar Kuryło, Dagmara Małek, Paulina Łacek, Anna Pikul,
Lena Morzydusza, Jakub Oleszek, Oliwia Spólnik
klasa IIa: Agata Dłużniewska, Marcelina Oleszek, Natalia Socha, Patrycja Żółw,
Patryk Gawda
klasa IIb: Hanna Kiełbasa, Maja Hucik, Maja Szarlip, Mikołaj Pecka, Natasza Sowa, Szymon Dziura
klasa IIIa: Martyna Kapica, Michalina Maciąg, Paweł Czajka, Erwin Kupryjaniuk, Zuzanna Pańko, Lena Dragańczuk, Julia Branewska,
Amelia Dragańczuk
klasa IIIb: Jakub Dańko, Jakub Gajur, Zuzanna Szumska, Szymon Brodaczewski, Zuzanna Marzec, Patryk Mitura
Wszyscy wymienieni uczniowie otrzymają za swoją pracę drobne upominki, które zostaną wręczone w najbliższym czasie. Prace wykonane przez dzieci można obejrzeć w zakładce prace uczniów 2020/ 2021.
Zakręcona akcja
ZAKRĘCONA AKCJA TRWA - DOŁĄCZ DO NAS
Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół w Goraju oraz Szkolne Koło Caritas zapraszają wszystkich uczniów naszej szkoły do kontynuowania akcji zbierania zakrętek. Zakrętki mogą pochodzić z butelek po wodzie, napojach, oleju, kartonach z mlekiem i sokami itp. Zakrętki przynosimy do szkoły.
Po raz kolejny celem naszej akcji jest pomoc Idze Pawelec z Biłgoraja, dziewczynce chorującej na padaczkę lekooporną.
Nie bądźmy obojętni, pomóżmy innym !
Akcję nadzoruje Samorząd Uczniowski.
Jasełka w zerówce
We wtorek 22 grudnia w zerówce miały miejsce jasełka bożonarodzeniowe. W tym roku niestety z uwagi na epidemię dzieci tego wyjątkowego czasu nie mogły przeżywać ze swoimi rodzicami. Śpiew pastorałek i piosenek świątecznych uświadomił wszystkim i przypomniał o tym, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko. Występ był niezwykłym przeżyciem w tym trudnym czasie dla nas wszystkich…
Pozdrawiamy i życzymy Wesołych Świąt :)
Dowożenie dla dzieci przedszkolnych
Dowożenie dla dzieci przedszkolnych od poniedziałku 9 listopada 2020
Dzieci będą dowożone jednym autobusem wg rozkładu - Wyjazd z Goraja o 7.00 w kierunku Kondrat
Ogólnopolski konkurs plastyczny "Widok z mojego okna"
Uczniowie klas I-III mieli możliwość wzięcia udziału w konkursie plastycznym o zasięgu ogólnopolskim. Ich zadaniem było wykonanie rysunku przedstawiającego widok z okna dziecka. Do konkursu przystąpiło 15 uczestników:
Amelia Dolińska, Zuzanna Szumska, Natasza Sowa, Alicja Misiura, Julia Gajur, Maciej Kapica, Szymon Kołodziej, Maja Szarlip, Oliwia Spólnik, Jakub Swatowski, Marcel Wieleba, Anna Kwiecień, Szymon Dziura, Julia Branewska, Dagmara Małek. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają nagrody za chęć rozwijania swoich pasji oraz efektywne spędzanie czasu wolnego. Wyniki będą znane 21 stycznia. Mamy nadzieję, że prace spotkają się z uznaniem również na poziomie ogólnopolskim. Konkurs organizowany był przez bibliotekę szkolną z pomocą nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej.
Rysunki można obejrzeć poprzez zakładkę Prace uczniów.
Najpopularniejsza potrawa wigilijna w powiecie biłgorajskim.
Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie zaprosiła naszych uczniów do zabawy polegającej na wyborze najpopularniejszej potrawy wigilijnej. Poprzez platformę teams, chętni uczniowie oddawali swoje głosy na najbardziej ich zdaniem popularne potrawy. W naszej szkole bezapelacyjnie najpopularniejszy okazał się barszcz czerwony z uszkami. Wyniki głosowania zostały przekazane do biblioteki w Aleksandrowie i tam pani bibliotekarka wylosowała trzy osoby, które otrzymają nagrody.
Są to:
Bartłomiej Dziuba kl. IV
Michał Głaz kl. V
Bartosz Palka kl. VIII.
Gratulacje.
O możliwości odbioru nagród uczniowie zostaną poinformowani poprzez platformę teams.
Konkurs w naszej szkole przeprowadziła bibliotekarka szkolna.
Mikołaj w przedszkolu 2020
Długo wyczekiwany Gość z workiem pełnym prezentów odwiedził dzieci w naszym przedszkolu. W związku z pandemią Mikołaj przywitał dzieci wyglądające przez okna, a następnie zostawił prezenty w przedsionku budynku przedszkola.
Swoją wizytą sprawił przedszkolakom ogromną radość.
Dzień Pluszowego Misia w zerówce
25 listopada w naszej zerówce obchodziliśmy bardzo ważne święto „Dzień Pluszowego Misia”. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Ze względu na czas pandemii dzieci nie mogły przynieść swoich pluszaków do szkoły dlatego każde dziecko wykonało samodzielnie misia z papieru.
Ogólnopolski Konkurs "Orzeł Matematyczny"
10 listopada uczniowie naszej szkoły brali udział w Ogólnopolskim Konkursie "Orzeł Matematyczny" online. Sześciu z nich uzyskało tytuł laureata:
Maja Dolecka (kl. IV) V miejsce w kraju
Błażej Śliczniak (kl. IV) VI miejsce w kraju
Michał Kołodziej (kl. V) VI miejsce w kraju
Filip Hucik (kl. VI) VIII miejsce w kraju
Amelia Łukasik (kl. VIII) VIII miejsce w kraju
Sebastian Papierz (kl. VIII) VIII miejsce w kraju
GRATULUJEMY!!!
Konkurs polonistyczny LKO
Dnia 13 listopada b. r. uczniowie klasy VIII wzięli udział w I etapie Konkursu Polonistycznego organizowanego przez Lubelskiego Kuratora Oświaty.
Z radością informujemy, że uczennica Amelia Łukasik zakwalifikowała się do etapu rejonowego konkursu. Odbędzie się on 18 grudnia b. r.
Gratulujemy Amelce i życzymy powodzenia w kolejnym etapie zmagań!!!
Konkurs LKO z języka angielskiego
W dniu 21 października b.r. odbył się w naszej szkole I etap Konkursu Lubelskiego Kuratora Oświaty z języka angielskiego. Miło nam poinformować, że trzech uczniów naszej szkoły uzyskało ilość punktów uprawniającą ich do udziału w etapie drugim.
Filip Hucik kl. VI a ( nauczyciel przygotowujący p. M. Bracha)
Jan Mazurek kl. VIII (nauczyciel przygotowujący p. J. Widz)
Bartosz Palka kl. VIII ( nauczyciel przygotowujący p. J. Widz)
Gratulujemy chłopcom i życzymy powodzenia w kolejnym etapie konkursu !!!!
Konkurs plastyczny „Wakacje na wsi”
Nasze przedszkolaki narysowały swoje wspomnienia i wyobrażenia na temat spędzania wakacji na wsi. W pracach plastycznych znalazły się elementy związane z pracą rolników, zwierzętami gospodarskimi, maszynami rolniczymi i innymi zagadnieniami objętymi Powszechnym Spisem Rolnym 2020. Organizatorem konkursu był Urząd Statystyczny w Lublinie.
Franek Bracha
Kornelka Koszałka
Kalinka Widz
Lenka Kiełbasa
ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH
1 września podczas uroczystego otwarcia roku szkolnego 2020/2021 uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie, a następnie pani dyrektor Elżbieta Różańska dokonała pasowania na ucznia. Tym samym pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. gen. Wł. Sikorskiego w Goraju. Natomiast 16 października otrzymali legitymacje, dyplomy oraz pamiątkowe upominki ufundowane przez rodziców.
Naszym najmłodszym uczniom życzymy samych sukcesów i radości ze zdobywanej wiedzy. Liczymy na to, że dotrzymają swoich zobowiązań i będą dbać o dobre imię szkoły, zaś swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom oraz nauczycielom.
"Totus Tuus - cały Twój Maryjo" - akademia z okazji 20. Dnia Papieskiego
(…) Biały Pasterzu z gorącym sercem
Ojcze Święty zawołaj raz jeszcze:
Niech zstąpi Duch Twój
Niech zstąpi Duch Twój
I odnowi ziemię.
Totus tuus – cały Twój Maryjo – dewiza Jana Pawła II była hasłem tegorocznego XX Dnia Papieskiego. Z tej okazji 16 października 2020 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klasy IV pod kierunkiem p. Izabeli Malec. O oprawę muzyczną zadbała p. Lucyna Kawęcka.
Słowa Jana Pawła II, jego świadectwo życia i pontyfikat są bliskie sercu każdego Polaka. Czwartoklasiści w swoim wystąpieniu opowiedzieli historię człowieka, który od początku do końca, w każdym najmniejszym calu poświęcił swe życie dla Boga i bliźnich. Historię człowieka, który był, jest i na zawsze pozostanie w sercach i umysłach setek milionów ludzi. Był on dla wszystkich ukochanym Ojcem, najważniejszym wzorem, najlepszym przyjacielem.
Uczniowie klasy IV przedstawili młodość, kapłaństwo i pontyfikat naszego Świętego Jana Pawła II. Słowa wierszy, wyśpiewane pieśni i piosenki, rozważania i fragmenty filmów uświadomiły wszystkim zebranym, że postać Jana Pawła II oraz jego nauka są wciąż żywe i nadal tak bardzo aktualne, uniwersalne, prawdziwe.
Papież Polak nie był człowiekiem kompromisu i tego samego wymagał też od nas. Na zakończenie akademii p. dyrektor Elżbieta Różańska przywołała słowa słynnej homilii skierowanej do młodzieży zgromadzonej na Westerplatte w czerwcu 1987 roku. Papież mówił wówczas, że każdy ma w swoim życiu (…)jakieś „Westerplatte”. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można „zdezerterować”. Wreszcie — jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba „utrzymać” i „obronić”(…). Warto rozważyć te słowa w obecnych, nieraz trudnych dla nas wszystkich czasach i wdrażać je w swoje codzienne życie.
I. Malec
Zdjęcia są dostępne w Fotogalerii SP, w folderze "Akademia z okazji Dnia Papieskiego"
Czytajmy razem
Czytanie książek kształtuje i zacieśnia więź dziecka z rodzicami. Dzieci, którym rodzice codziennie czytają czują się kochane i ważne. Zaspokaja to ich emocjonalne potrzeby miłości, uwagi i stymulacji. Buduje też pozytywne poczucie własnej wartości, na którym opiera się wiara we własne siły.
Aby te pozytywne wartości rozwijały się wśród naszych uczniów bibliotekarka szkolna wraz z wychowawczyniami klas I-III zapraszają dzieci i rodziców do wspólnej zabawy z książką. Projekt będzie polegał na tym, że dzieci lub rodzice z dziećmi codziennie przeznaczą co najmniej 10 minut na czytanie książek. Dzieci zakładają sobie dzienniczek czytelnika i po wspólnym czytaniu rodzic pisze datę i składa swój podpis. Uczeń co 4 dni otrzyma naklejkę z "Biedronkowym Fajniakiem". Akcja będzie trwała od 15.10 do 29.10.2020. Wśród dzieci, które codziennie będą czytały zostaną rozlosowane nagrody. Będą to książki i maskotki "Fajniaki".
Zapraszamy!
X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
2 października uczniowie klas czwartych i piątych brali udział w X Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. W tym roku do akcji przystąpiło 5239 szkół z całego świata. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Jest to dobra okazja do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach.
Uczniowie losowali zadania sprawdzające ich znajomość tabliczki mnożenia i samodzielnie je rozwiązywali. Ten, kto odpowiedział poprawnie na wszystkie pytania z losu, otrzymywał certyfikat Eksperta Tabliczki Mnożenia. Podczas sprawdzania losów przez nauczyciela i komisję egzaminacyjną, pozostali uczniowie rozwiązywali łamigłówki matematyczno-logiczne oraz grali Kartami Grabowskiego, w celu utrwalenia tabliczki mnożenia.
Tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia zdobyli:
Maja Dolecka, Karolina Kaproń, Jakub Kondrat, Wiktor Kondrat, Oliwia Papierz, Błażej Śliczniak z kl. IV
Michał Kołodziej, Wiktor Kołodziejczyk, Wiktoria Kowal, Maja Krasa, Damian Pić, Marta Pikul, Nataniel Rabiega z kl. V.
Gratulujemy i zapraszamy do udziału w akcji za rok!
Organizator Lokalny: Zespół Szkół w Goraju, Koordynator Lokalny ŚDTM: p. Mariola Dolińska.
Międzynarodowy Dzień Kropki - konkurs plastyczny
Międzynarodowy Dzień Kropki, to coraz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września. Tego dnia uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują wiele ciekawych zabaw i happeningów, które pomagają dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się pobawić.
W naszej szkole z inicjatywy biblioteki przy pomocy p. L. Kawęckiej zorganizowany został konkurs plastyczny, który polegał na wykonaniu dowolnej pracy z samych kropek. Rysunki były przeróżne i bardzo ciekawe. komisja po dokładnej analizie prac postanowiła wyróżnić następujących uczniów.
kl. 0
Magdalena Dańko, Wiktoria Gąbka, Franciszek Bracha