ZESPÓŁ SZKÓŁ W GORAJU

Przedszkole Samorządowe w Goraju

Szkoła Podstawowa im. gen. Władysława

Sikorskiego w Goraju

ul.Bednarska 8, 23-450 Goraj   tel./fax 84 685 80 25 zsgoraj@wp.pl

 

2017/2018

W drogę! Po własny los!

 

Przepraszamy i żegnamy naszych drogich wychowawców,
 czas z nami pobielił im nieco skronie.
Dziękujemy za naukę, za cierpliwość i wytrwałość,
za serdeczne i pomocne zawsze dłonie.

 

22 czerwca to dzień zakończenia roku szkolnego 2017/18. Uczniowie klas trzecich gimnazjum, po ślubowaniu godnego reprezentowania ukończonej szkoły, uroczyście pożegnali swoich nauczycieli i kolegów. Pani dyrektor Elżbieta Różańska podziękowała wszystkim za całoroczny trud, a najlepszym wręczyła nagrody książkowe, statuetki, świadectwa z wyróżnieniem i stypendia. Po ceremonii zakończenia roku szkolnego, uczniowie udali się do klas na ostatnie przedwakacyjne spotkanie z wychowawcami, którzy wręczyli im świadectwa promocyjne do następnej klasy. 

Tak więc kolejny rok za nami. Życzymy wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji! Możemy już pakować plecaki i ..... w drogę!!!

 lightbox


Podsumowanie konkursów ,,Kolory Niepodległości”, ,,Wolna Niepodległa”

W dniu 14 czerwca 2018 r. w siedzibie Zamojskiej Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się uroczyste podsumowanie konkursów zorganizowanych przez Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Zamościu w ramach obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W uroczystości wzięło udział 30 laureatów konkursu plastycznego „Kolory Niepodległości” adresowanego do dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów klas I-III szkół podstawowych oraz 47 laureatów konkursu historycznego „Wolna – Niepodległa”, którego uczestnikami byli uczniowie starszych klas szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych powiatu biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego, zamojskiego i m. Zamość. Wszyscy laureaci przybyli na uroczystość pod opieką nauczycieli, którzy udzielali im wsparcia na etapie przygotowania do konkursu.

   Wręczenia nagród, dyplomów i podziękowań dokonali: p. Eugeniusz Pelak Lubelski Wicekurator Oświaty, p. Andrzej Olborski Dyrektor Generalny PGE Dystrybucja S.A. Oddział Zamość, pomysłodawca konkursów p. Tomasz Zieliński Dyrektor Delegatury w Zamościu Kuratorium Oświaty w Lublinie oraz p. Monika Żur Zastępca Dyrektora Delegatury.

      Honorowy patronat nad konkursami objęli: Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk oraz Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek. 

Malwina Gumienik uczennica klasy I otrzymała nagrodę za zdobycie III miejsca w konkursie plastycznym, natomiast Mateusz Kawęcki z klasy VII a uzyskał tytuł laureata w konkursie historycznym.

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zdjęcia z uroczystości wręczenia nagród można obejrzeć na stronie:

https://www.kuratorium.lublin.pl/?akc=akt&op=szcz&id=9234

Wycieczka do Magicznych Ogrodów

Dnia 19 czerwca uczniowie z oddziałów przedszkolnych "Smerfy" i "Krasnale" udali się na wycieczkę do Magicznych Ogrodów w Trzciankach koło Janowca. Zwiedzając ten rodzinny park tematyczny, przenieśliśmy się w cudowny świat baśni. Przechadzając się wśród setek kwiatów, drzew i krzewów, odkrywaliśmy bejeczne krainy zamieszkiwane przez niezwykłe istoty: mordole, skrzaty i wróżki. W Kwiatowej Dolinie zachwycaliśmy się morzem wielobarwnych i pachnących kwiatów. Z Zamku Wróżek wyszła nam na spotkanie wdzięczna wróżka, która pozwoliła nam nacieszyć się do woli kuszącymi zjeżdżalniami. Następnie przeszliśmy do Krasnoludzkiego Grodu, gdzie czekało nas niebanalne wyzwanie - przechadzka po ruchomym, zbudowanym z lin i drewna podeście, zawieszonym dość wysoko nad ziemią. Kiedy już uporaliśmy się z tym, przeszliśmy na Marchewkowe Pole, "obsadzone" rzędem gigantycznych marchewek i zamieszkałe przez zabawne zające. Zobaczyliśmy również Smocze Gniazdo i podziwialiśmy Wodny Świat z wieloma kaskadami i imponującym wodospadem. Kolejną atrakcją była przejażdżka zabawną ciuchcią do Kuchni Bulwiaków. Każda z krain była dla nas sesnorycznym polem doświadczeń, pobudzającym naszą wyobraźnię i uczącym kreatywnego myślenia. Określaliśmy kolory różnych przedmiotów z baśni, skakaliśmy w workach na czas, tańczyliśmy z bajkowymi stworami. Ze wszystkimi zadaniami poradziliśmy sobie znakomicie, doskonale się bawiąc i ucząc. Pobyt w Magicznych Ogrodach był dla nas niezapomnianą przygodą. Magię tego pobytu staralismy się zatrzymać na fotografiach, które dostępne są w Fotogalerii Przedszkola.

Opiekę nad wycieczkowiczami sprawowały panie: Bożena Stańczyk, Ewa Skiba, Marta Bracha,Mariola Dolińska, Iwona Rakuś i Dorota Żółw.

 

lightbox

Przedszkole dla Niepodległej

W 100. rocznicę odzyskania niepodległości przekazano przyszłym pokoleniom nowoczesny budynek przedszkola.

Uroczyste otwarcie pod hasłem ,,Przedszkole dla Niepodległej"  odbyło się 12 czerwca 2018.

 

    Uroczystość miała miejsce w hali sportowej, gdzie licznie przybyli zaproszeni goście, przedstawiciele organu prowadzącego z Panem Wójtem, rodzice oraz cała społeczność uczniowska i przedszkolna wraz z nauczycielami i dyrekcją.

Przedszkolaki swoim występem skupiły uwagę zebranych. Taniec, recytacja, śpiew, ilustracje muzyczne cieszyły ,,oko i ucho" każdej obecnej tu osoby. Talenty wokale i aktorskie zaprezentowali również rodzice przedszkolaków przedstawiając inscenizację ,,Zamieszanie w krainie bajek".

 Po symbolicznym przecięciu wstęgi i poświęceniu obiektu nastąpiło zwiedzanie przedszkola.

Wdzięczności i podziękowaniom nie było końca.

lightbox

 

Mistrzostwa Szkoły Podstawowej w Piłce Nożnej rozstrzygnięte!

lightbox

 

     15 czerwca odbył się finał szkolnych rozgrywek w piłce nożnej, które zorganizowane zostały w kategorii klas IV - VI Szkoły Podstawowej. Wzięło w nich udział 4 oddziały klasowe, które rywalizowały ze sobą w II rundach: I - faza grupowa, w której zespoły walczyły ze sobą systemem "każdy z każdym" i etap II - mecze o 3. i 1. miejsce w klasyfikacji końcowej.

     Rozgrywki dostarczyły uczestnikom dużo emocji, było wiele efektownych zagrań, trików, kiwek i parad bramkarskich. Padło dużo goli, strzelonych z akcji i ze stałych fragmentów gry - rzutów wolnych i karnych. Większość zawodników stanowili chłopcy ale w zawodach wystartowały również dziewczęta - znalazły się w składzie każdej reprezentacji klasowej i zaprezentowały się z bardzo dobrej strony.

      W finale zawodów zagrały klasy VI i V. Piątoklasiści dzielnie walczyli ale starsi koledzy okazali się lepsi i pewnie zwyciężyli 3:0, tracąc w całym turnieju tylko 1 bramkę. W meczu o 3. miejsce klasa IVb wygrała z IVa 4:2. Wyróżnienia indywidualne wywalczyli:

 

najlepszy zawodnik - Mateusz Łazur (VI);

najlepszy bramkarz - Kamil Papierz (VI);

najlepszy strzelec - Łukasz Próchno (VI).

 

      Zdjęcia z rozgrywek dostępne są w Fotogalerii Szkoły Podstawowej. Zawody przygotowali i przeprowadzili nauczyciele wychowania fizycznego: p. Marek Papierz, p. Dariusz Wołoszuk i p. Agnieszka Pić. Gratulujemy!

Podsumowanie akcji zbierania plastikowych nakrętek

  

„Wkręć się w pomaganie”

 

   Wraz z końcem roku szkolnego przyszedł czas na podsumowanie akcji „Wkręć się w pomaganie”, prowadzonej na terenie Zespołu Szkół w Goraju wspólnie przez  Szkolne Koło „Caritas” i Samorząd Uczniowski.

"Wkręć się w pomaganie”, to akcja o charakterze charytatywno- ekologicznym. Jej głównym celem jest pomoc drugiemu człowiekowi (nakrętki z tegorocznej akcji przekazaliśmy na leczenie Adasia Iwanejko - chłopca chorego na dystrofię mięśniową), ale także propagowanie dbałości o środowisko naturalne. Wspólnie udało nam się zebrać 491 kg plastikowych nakrętek, które zamiast na wysypisko śmieci trafią do recyclingu.

   Największym zaangażowaniem w akcję wykazała się w tym roku klasa IIIa sp, która zebrała aż 98, 40 kg nakrętek.  Oni też zgodnie z tradycją otrzymają od pani dyrektor przechodni puchar.

 Grupy przedszkolne - 39 kg, 0a - 20,60 kg , 0b- 29,30 kg, I- 50,50 kg, II- 30,70 kg, III b- 45, 60 kg, IVa- 40 kg,

IV b- 15, 10 kg, V- 3,30 kg, VI- 11, 50 kg, VII a- 4,10 kg , gimnazjum - 103 kg

   Koordynatorzy akcji p. K. Dążałowicz, p. J. Widz i p. A. Pić pragną bardzo serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym w akcję. Szczególnie słowa podziękowania kierujemy do rodziców i uczniów naszej szkoły, którzy przez cały rok szkolny pamiętali o zbiórce i przynosili do szkoły niekiedy bardzo ciężkie reklamówki pełne nakrętek. Dziękujemy również dyrekcji, wychowawcom i nauczycielom za udział w akcji, przychylne nastawienie i przymykanie oczu na wszechobecne worki i woreczki z nakrętkami.

   Mamy nadzieję, że za rok też będziecie z nami !!!

 

            lightboxlightbox

Przedszkolaki znają polskie legendy

      

 

 

Znajomością polskich legend  musiały wykazać się dwuosobowe reprezentacje przedszkoli z powiatu biłgorajskiego, które brały udział w międzyprzedszkolnym konkursie wiedzy “Znamy polskie legendy". Konkurs zorganizowany był przez Akademię Przedszkolaka Publiczne Przedszkole Językowe w ramach obchodów „Rok dla Niepodległej”. Wydarzenie odbyło się 13 czerwca 2018r. w sali kameralnej Biłgorajskiego Centrum Kultury. Nasze przedszkole dzielnie  reprezentowała drużyna w składzie:  Zuzia Szumska z grupy Starszaki 0a i Paweł Czajka  z grupy Starszaki 0b. Zadania konkursowe dostosowano do wieku uczestników. Przedszkolaki układały puzzle, rozpoznawały fragment czytanej legendy, dopasowywały  rekwizyty do poszczególnych legend, rysowały ilustracje do wylosowanej legendy.  Uczestnicy konkursu byli świetnie przygotowani i rozwiązali zadania bezbłędnie. Wszystkie drużyny otrzymały dyplomy i nagrody.

 

Piotr Grabowski laureatem Ogólnopolskiego Konkursu z Języka Angielskiego Leon 2018

Kilkunastu uczniów naszej szkoły uczestniczyło w Ogólnopolskim Konkursie z Języka Angielskiego Leon 2018. Jego celem jest motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego, poszerzenie kompetencji językowych oraz rozwijanie postawy szacunku i tolerancji wobec różnych  kultur i przekonań. Uczeń z kl. VII b, Piotr Grabowski uzyskał VI miejsce na szczeblu krajowym, uzyskując tytuł laureata Ogólnopolskiego Konkursu z Języka Angielskiego Leon 2018. Serdecznie gratulujemy Piotrowi i życzymy dalszych sukcesów w zmaganiach językowych.Ucznia przygotowała do konkursu p. Marta Bracha.

 

lightbox

Trzecioklasiści w Zamościu i Bliżowie

        

   Dnia 8.06.2018 pod opieką p. Krystyny Papierz, p. Ewy Antolak i p. Doroty Sekreckiej uczniowie klasy trzeciej aktywnie wypoczywali w zamojskim ZOO i w wiosce "Frajda" w Bliżowie. 

   W Ogrodzie Zoologicznym dzieci,  obserwowały rożne gatunków zwierząt i ptaków oraz ich codzienne zachowania. Przemierzając alejki ogrodu, oglądały z bliska zwierzęta, poznały ich wygląd i tryb życia. Największą ciekawość u dzieci wywołały dostojnie kroczące żyrafy. Po zakupieniu pamiątek udaliśmy się na posiłek w McDonaldzie. Kolejnym punktem wycieczki była szalona zabawa w wiosce "Frajda".

   Na miejscu znajduje się  ,,Wioska Indiańska”,, tor przeszkód i teren wykopalisk. Dzieci zostały podzielone na dwie grupy. Po różnorodnych konkurencjach sportowych,  jedna grupa poszła do ,,Wioski Indiańskiej”, a druga na wspaniały tor przeszkód. Na terenie ,,Wioski” znajdowały się takie atrakcje jak: tipi,rozpalanie ogniska krzemieniem, malowanie twarzy, strzelanie z łuku. Natomiast na torze przeszkód znajdowały się przeszkody, takie jak: skakanie przez drewniane belki, przechodzenie przez środek kół, lub po oponach, zjeżdżalnia ze wspinaczką, czołganie, równoważnia i chyba najlepsza, wisząca siatka. Po wysiłku fizycznym przyszła pora na posiłek. Dzieci ze smakiem jadły kiełbaskę pieczoną na ognisku. Powoli zbliżał się koniec naszej wycieczki. Dzieci wróciły zmęczone, ale w bardzo dobrych humorach. 

ŚLADAMI DINOZAURÓW