ZESPÓŁ SZKÓŁ W GORAJU

Przedszkole Samorządowe w Goraju

Szkoła Podstawowa im. gen. Władysława

Sikorskiego w Goraju

ul.Bednarska 8, 23-450 Goraj   tel./fax 84 685 80 25 zsgoraj@wp.pl

 

ROK SZKOLNY 2015/2016

Sięgaj Wzwyż - Pożegnanie Absolwentów Klas III Gimnazjum

 

   Przed trzema laty trzecioklasiści przekroczyli próg naszego gimnazjum z uczuciem lęku, wiary i nadziei. Lęku przed tym wszystkim, czego mogli w tej szkole doznać i co przeżyć. Nadziei na piątki  i szóstki, na dobrych, serdecznych i wiernych przyjaciół, wyrozumiałych, profesjonalnych nauczycieli. Walczyli o dobre i bardzo dobre oceny, osiągali sukcesy, mieli trudne momenty i trudne rozmowy. Bardzo szybko przekonali się, że oprócz kodeksu ucznia , istnieje niepisane prawo społeczności uczniowskiej, że trzeba liczyć się z opinią grupy i zdaniem kolegów. 

   24 czerwca 2016r. dziękowali i przepraszali za swoje chwile słabości. Skierowali słowa wdzięczności do nauczycieli, którzy wymagając, umieli zastosować taryfę ulgową, którzy wiedzę naukową łączyli z mądrością życiową. Dziękowali wychowawcom za wyrozumiałość, że uczeń, tak samo jak dorosły, ma dobre i złe dni, kłopoty ze zdrowiem  i z najbliższymi w domu. Dziękowali wychowawcom, którzy literę prawa łączyli z literą serca.

Bardzo szybko minął  ten wspólny trzyletni maraton, nie zawsze w równym tempie. Uczniowie przystawali, by odetchnąć , odpocząć, a czasami i ,,polenić się”. Niektórych trzeba było popychać, na siłę ciągnąć do mety, na której dzisiaj stanęli. Za ten wspólny marsz, trud wychowania, kształcenia i nauczania, za świętą cierpliwość, za matczyne i ojcowskie serce gorąco dziękowali.

   Dziękowali Dyrekcji,  gronu nauczycielskiemu i wszystkim pracownikom szkoły. Dziękując życzyli, by każde następne pokolenie, które będzie przekraczało progi tego Gimnazjum, było lepsze od poprzedniego tak charakterem, jak i umysłem, którym zawsze przyświeć będzie myśl: SIĘGAJ WZWYŻ.

   Było tego dnia  dużo gratulacji  za osiągnięte wyniki, nagrody  dla najlepszych z najlepszych w postaci statuetek, wpisy do ,, Złotej Księgi”,  nagrody książkowe i świadectwa z paskiem. Słowom gratulacji towarzyszyły słowa gorących podziękowań, wiele  kwiatów i uścisków.  

   Mamy nadzieję, że nasi absolwenci dostaną się do wybranych szkół, a potem będą nas odwiedzać i opowiadać o dalszych swoich losach.

Życzymy powodzenia i co wszystkiego najlepsze, a w najbliższym czasie niezapomnianych, bezpiecznych wakacji.

 

Dyrekcja , wychowawcy i grono pedagogiczne Gimnazjum Publicznego w Goraju

Dzień Sportu Szkolnego

 

       

21 czerwca na boisku naszego Orlika odbył się Szkolny Dzień Sportu. W tym dniu cała społeczność szkolna spotka się, aby w miłej atmosferze jak i w duchu sportowej rywalizować, aktywnie spędzić czas. Głównym celem tej imprezy było promowanie zdrowego stylu życia poprzez udział w zawodach i konkursach o charakterze rekreacyjno - sportowym. Uczniowie gimnazjum rywalizowali w następujących dyscyplinach: piłka siatkowa, piłka nożna, przeciąganie liny, rzut do celu i żonglerka.

Punktem kulminacyjnym dnia sportu było podsumowanie wyborów sportowca roku szkolnego 2015/2016 . W kategorii dziewcząt wygrała Aleksandra Pyda, która jak mało kto może pochwalić się osiągnięciami sportowymi w powiecie, rejonie, województwie ale również i kraju. W kategorii chłopców wygrał Szymon Czajka. Dzień sportu zakończył towarzyski mecz pomiędzy reprezentacją gimnazjum a nauczycielami.

 

Na wycieczce było super !!!

      17 i 18 czerwca 2016r. uczniowie klas szóstych i pierwszych gimnazjum uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Janowa Lubelskiego. Okazuje się, że nie trzeba daleko jechać, by móc przeżyć moc atrakcji i niezapomnianych wrażeń. Dwa dni spędzone wśród janowskich lasów wypełnione były ciekawymi zajęciami. W naszym programie znalazły się m.in. następujące atrakcje: boks, dmuchana ścianka wspinaczkowa, paintball, podchody, 12 prac Herkulesa, strzelnica.

      Jednak najwięcej wrażeń i emocji dostarczyła nam wyprawa terenowymi samochodami po leśnych bezdrożach. Podczas tej fantastycznej wycieczki pokonywaliśmy mokradła, wzniesienia, wydmy i inne przeszkody terenowe. Jeździe otwartymi samochodami towarzyszyły śmiech i piski, których nie sposób było opanować. Nagle wszyscy znaleźliśmy się w środku bajora, w mazistej wodzie po kolana. Doświadczyliśmy wzlotów i upadków, niektórzy zdecydowali się na naukę pływania w błocie, a punktem kulminacyjnym zabawy było wzajemne obrzucanie się błotem. Nikt z tej bitwy nie wyszedł zwycięsko! Ochlapani  od stóp do głów nie mogliśmy siebie rozpoznać, podobni do leśnych stworów z filmu fantasy. Wrzaski i śmiech „zatapianych” w błocie umilały  zabawę, której ślady długo zmywaliśmy w wodach dużej kałuży i pod zimnym prysznicem w pokojach noclegowych.

Przedstawienie profilaktyczne

   "Misja specjalna"- pod takim tytułem 10 czerwca odbyło się w naszej szkole przedstawienie profilaktyczne, w którym uczestniczyli uczniowie z klas I- III gimnazjum. Program podejmował problematykę uzależnień na jakie we współczesnym świecie najczęściej narażeni są młodzi ludzie. Uczniowie w zabawny i humorystyczny sposób ukazali skutki wynikające z palenia papierosów, picia alkoholu, zażywania narkotyków czy przesadnego korzystania z internetu.

 

   W swoje role przekonująco wcielili się: św. Piotr- Jakub Rakuś, Onufry- Aleksandra Sulowska, Goliat- Szymon Czajka, Lucyfer- Antek Widz, Diablice- Gabrysia Duma, Sandra Misa, Martyna Kańkowska, Chłopiec – Damian Kozak, Nikotyna- Gabrysia Malec, Alkohol- Patryk Franczak, Narkomania- Aleksandra Czajka, Internet- Natalia Kowal, natomiast wokalnie program uświetnili: Julia Janik i Gabriela Duma.

 

 

Dziękuję młodzieży za zaangażowanie i współpracę :)

Mobilne Muzeum św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej

      

Mobilne Muzeum św. Jana Pawła II i św. S. Faustyny Kowalskiej "Iskra Miłosierdzia" odwiedziło kolejny punkt na swoje roztoczańskiej trasie i gościło w środę (8 czerwca) na rynku w Goraju. Młodzież naszego gimnazjum wraz z nauczycielami jak i wszyscy mieszkańcy Goraja byli niezwykle zainteresowani tym, co ma im do zaoferowania właśnie ten obiekt. Obok wspaniałych eksponatów można było również prześledzić cały życiorys św. Jana Pawła II. Do obejrzenia zdjęć zapraszamy do fotogalerii.      

 

                                             

Udany pożegnalny występ naszych piłkarzy!

   W dniu 9.06.2016 obył się turniej piłkarski w Turobinie. W zawodach uczestniczyło 6 drużyn z trzech powiatów: Gorajec, Sułów (powiat Zamość) Wysokie (powiat Lublin) oraz Turobin LO, Turobin Gimnazjum i Goraj (powiat Biłgoraj). Poziom umiejętności piłkarskich poszczególnych drużyn był naprawdę bardzo wysoki. Pierwsza faza rozgrywek odbywała się w grupach. W wyniku losowania do naszej grupy trafiły drużyny z Wysokiego i LO Turobin. Pierwszy mecz naszej grupy to Goraj - Wysokie (wygrana 2:0) a następny Goraj - Turobin LO (również wygrana: 4:2). Dwie wygrane pozwoliły zając pierwsze miejsce w grupie i awans do rozgrywek półfinałowych gdzie zmierzyliśmy się z Turobinem (zajęli II miejsce w grupie drugiej). Po czasie regulaminowym był wynik 0:0 do rozstrzygnięcia były konieczne rzuty karne w których nasza drużyna wygrała 5:4 i awansowała do finału gdzie w strugach deszczu, mimo bardzo dobrej gry uległa reprezentacji gimnazjum z Gorajca 0:2. W zawodach zajęliśmy II miejsce otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom oraz puchar a najlepszym zawodnikiem turnieju został Szymon Czajka.

    Zawodnicy z klasy III udanie żegnają się z naszą szkołą. Gratulujemy osiągnięć i dziękujemy za wiele wspólnych przeżyć, emocji oraz godne reprezentowanie naszej szkoły.  Życzymy wielu sukcesów sportowych. Zawodników klasy I i II którzy pozostają z nami, zachęcamy do dalszej pracy na zajęciach SKS by godnie reprezentowali naszą szkołę w sezonie sportowym 2016/2017.

 

  D.W.

OLA MISTRZYNIĄ WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO!!!

      Po zwycięstwie w powiecie i rejonie Ola Pyda reprezentując naszą szkołę, gminę i region wystartowała w biegu na 600m w zawodach wojewódzkich. Impreza odbyła się 31 maja 2016r. na stadionie MOSiR w Puławach. W zawodach uczestniczyli najlepsi lekkoatleci z województwa lubelskiego. Do biegu na 600m. przystąpiło 13 zawodniczek. Ola wystartowała w pierwszej serii i zaraz po starcie objęła prowadzenie starając się kontrolować przebieg rywalizacji. Na 200 metrów przed końcem biegu wyprzedziła ją jednak Eliza Zaręba zawodniczka Gim 4 Puławy. Ola trzymając się blisko zawodniczki z Puław podjęła udany atak na 100 metrów przed metą i zwyciężyła w zawodach uzyskując bardzo dobry czas biegu.  Pozwoliło to Oli zająć pierwsze miejsce i obronić tytuł mistrzyni województwa lubelskiego z ubiegłego roku. 

D.W.

 

I miejsce Elizy Dubiel w Powiatowym Konkursie Pięknego Czytania

Eliza Dubiel, uczennica kl. IIIa zwyciężyła oraz zdobyła nagrodę publiczności w Powiatowym Konkursie Pięknego Czytania, który odbył się dnia 8.06.2016 roku w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu, filia w Biłgoraju pod patronatem burmistrza miasta Biłgoraja pana Janusza Rosłana oraz starosty powiatu biłgorajskiego Mariana Tokarskiego. Uczestnicy zmagań czytali wylosowane fragmenty „Krzyżaków” H. Sienkiewicza.

Celem konkursu było: doskonalenie umiejętności pięknego czytania, kształtowanie kultury czytelniczej; rozwijanie twórczych talentów .Ocenie podlegała:technika czytania, stosowanie środków ekspresji artystycznej, ogólny wyraz artystyczny.

 

Wystąpienia konkursowe oceniało jury w składzie:

Pani dr Dorota Mach dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu

Pani Ewa Bordzań poetka, autorka scenariuszy do inscenizacji dla dzieci i młodzieży, laureatka Grand Prix Konkursu Wiersza Autorskiego w Świdniku

Pan Piotr Kupczak poeta, regionalista, aktor amator dawniej Teatru Enigmatic KUL, obecnie scena amatora BCK.

Eliza reprezentowała naszą bibliotekę szkolną.

lightbox

Konkurs profilaktyczny

„Uzależnieniom mówimy - STOP”

 

 

W maju 2016 roku w naszej szkole odbył się konkurs profilaktyczny na plakat lub ulotkę profilaktyczną pod  hasłem „Uzależnieniom mówimy – STOP. Nie bądź obojętny”. Wzięli w nim udział uczniowie gimnazjum i klas IV - VI szkoły podstawowej wykonując pracę o tematyce profilaktycznej za pomocą dowolnej techniki z wykorzystaniem własnych zdolności i umiejętności plastycznych. Konkurs był jednym z elementów profilaktyki zawartym w Szkolnym Programie Profilaktycznym i miał na celu promocję zdrowego stylu życia, wskazanie negatywnych skutków picia alkoholu, palenia papierosów, zagrożeń życia i zdrowia, wynikających z coraz powszechniejszej dostępności do substancji o działaniu psychoaktywnym, potocznie nazywanych „dopalaczami”.

            Oto zwycięzcy:

W kategorii gimnazjum:

 I miejsce: Aleksandra Czajka – kl. I a

 Wyróżnienia: Agnieszka Biernat – kl. I b

                     Paulina Mysłowska – kl. I a

W kategorii klas IV – VI:

I miejsce: Dominika Woźnica kl. VI b, Weronika Mazurek kl. V a

II miejsce: Mikołaj Kalinowski kl. V a, Agata Skurzak kl. VI b

III miejsce: Mateusz Kawęcki kl. V a, Hubert Doliński V a

Wyróżnienie: Bartek Oszust kl. V a

 Gratulujemy :)

XII Sejmik Samorządów Uczniowskich powiatu biłgorajskiego

             Dnia 3 czerwca w Biłgoraju odbył się XII Sejmik Samorządów Uczniowskich powiatu biłgorajskiego. Nasza szkołę reprezentowało troje uczniów: Karolina Gawda, Szymon Czajka oraz Izabela Więcław. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania było hasło: ,,Mój wybór, moja przyszłość" . Wszyscy przedstawiciele szkół wraz z opiekunami  uczestniczyli w obradach, głosowaniu oraz w wizycie w biłgorajskim CECH-U. Młodzi posłowie mieli okazję wykazać się pomysłowością w pracy grupowej, a następnie zaprezentować efekty wspólnej pracy. Uczniowie Gimnazjum w Biłgoraju przygotowali dla gości krótkie humorystyczne  przedstawienie oraz występy wokalne i taneczne.

Pielgrzymka Bierzmowanych

Nasza młodzież na IX Diecezjalnej Pielgrzymce Bierzmowanych w Tomaszowie Lubelskim

 

  

NOWE ŻYCIE W CHRYSTUSIE TO HASŁO jakie przyświecało tegorocznej pielgrzymce, na którą przybyła młodzież bierzmowana z całej Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej do Tomaszowa Lubelskiego. Spotkanie młodych rozpoczęło się pantomimą, wspaniale przedstawioną przez MŁODZIEŻ GALILEJSKĄ z naszej parafii. Najważniejszym punktem spotkania była MSZA ŚWIĘTA, której przewodniczył  J.E.ks. Bp Marian Rojek.  Pasterz naszej diecezji wygłosił też do zebranych homilię. Dużą  atrakcją spotkania był występ rapera Arkadio, który podczas koncertu podzielił się tym, jak wyglądało jego życie i droga do Boga. Następnie młodzież spotkała się z Misjonarzem Miłosierdzia ks. Andrzejem Wąskiem zachęcającym do owocnego przeżycia Roku Miłosierdzia. Spotkanie zakończyła wspólnie odśpiewana Koronka do Miłosierdzia Bożego, poprowadzona przez nasza młodzież. Pielgrzymka przebiegła w bardzo miłej i radosnej atmosferze, jak przystało na spotkanie młodych. Opiekę nad siedemdziesięcioosobową grupą uczniów z naszego gimnazjum oraz gimnazjum w Chrzanowie sprawowali: ks. M. Januszewski, p. M. Maksim, p. J. Widz, p. A. Socha, p. E. Czajka, p. K. Dążałowicz

Szymon laureatem konkursu informatycznego!!!

      W styczniu 2016r. odbył się wśród uczniów trzecich klas etap szkolny konkursu informatycznego @lgorytm. Najlepsze wyniki uzyskali: Szymon Rożek - pierwsze miejsce, Małgorzata Różańska - drugie miejsce i Szymon Czajka - miejsce trzecie. Od tego czasu Małgorzata i Szymon R. przygotowywali się do konkursu powiatowego. Etap powiatowy odbył się 11 kwietnia w Gimnazjum nr.2 w Biłgoraju.  Do  konkursu  przystąpiło 23  uczniów  z     całego   powiatu   biłgorajskiego.  Szymon uzyskał 29   punktów co dało mu 2 miejsce,  a Małgorzata jako jedyna uczestniczka płci żeńskiej uzyskała 22,5 punktów plasując się w pierwszej dziesiątce konkursu -  średnia w powiecie biłgorajskim wyniosła 20,82, do finału zabrakło Małgorzacie 1 punktu! Finał konkursu odbył się w Zamościu 18 maja 2016r. Wśród 17 finalistów znalazł się również Szymon. Uczniowie pisali test teoretyczny oraz na komputerach wykonywali część praktyczną która obejmowała programowanie w języku scratch oraz obliczenia w arkuszu kalkulacyjnym. Szymon wykazał się bardzo dużą wiedzą z zakresu technologii IT i został laureatem konkursu.

      Gratulujemy Szymonowi i Małgorzacie świetnych wyników i życzymy dalszych sukcesów oraz determinacji w rozwijaniu uzdolnień informatycznych.

D.W.

 

Wizyta III klas w jednostce OSP w Goraju

  

W ramach zajęć edukacja dla bezpieczeństwa uczniowie klas III udali się do jednostki OSP w Goraju. Wyposażenie samochodu strażackiego, rodzaje gaśnic, sposoby gaszenia zarzewia ognia oraz odzieży palącej się na człowieku to tylko niektóre z zagadnień jakie przybliżyli nam panowie strażacy. Chętnych do założenia stroju strażackiego nie brakowało. Uczniowie mieli również okazję sprawdzić jak czuje się strażak w masce z tlenem oraz spróbować swoich sił z gaśnicą :-)

Sukces Gabrysi Dumy w XIV Powiatowym Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej ,, Das Festival of the Songs”

lightbox

      Festiwal odbył się 26 kwietnia 2016r. w sali widowiskowej Biłgorajskiego Centrum Kultury.  W tym roku do rywalizacji stanęło 63 uczestników. Uczniowie śpiewali w języku angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim i hiszpańskim.

      Głównym celem festiwalu jest popularyzacja piosenki obcojęzycznej, prezentacja umiejętności językowych i zdolności muzycznych młodych wykonawców.

      Nasza szkołę w tym roku reprezentowała Gabriela Duma z kl.I b , która zaśpiewała  piosenkę z repertuaru Margaret pt. ,, Cool me down”.  Umiejętności wokalne i lingwistyczne Gabrysi zostały ocenione dość wysoko. Jury przyznało Gabrysi II miejsce w kategorii: gimnazjum – język angielski.

      Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w promowaniu nauki języka angielskiego.

      Uczennicę przygotowywała do występu p. Iwona Rakuś.

Pielgrzymka do Zabawy - poszukiwanie wzorców do naśladowania

lightbox

 

   26.04.2016r. uczniowie kl. II i III z naszego gimnazjum wzięli udział w pielgrzymce do Zabawy, w której znajduje się sanktuarium błogosławionej Karoliny Kózki.  W 1050 rocznicę chrztu Polski nasi uczniowie mogli poznawać nasze chrześcijańskie dziedzictwo, uczyć się poszanowania dla miejsc kultu religijnego i wartości chrześcijańskich oraz poznać historię życia i męczeńskiej śmierci bł. Karoliny. Wyjazd był także okazją do rozwoju duchowego i refleksji podczas Drogi Krzyżowej, jak również dał uczestnikom możliwość rozwoju intelektualnego; w Rzeszowie uczniowie obejrzeli film „Bóg nie umarł 2”.       

   Pielgrzymka była również okazją do integracji z młodzieżą gimnazjalną z Chrzanowa. Inicjatorem wyjazdu był ks. Mateusz Januszewski. Opiekę nad uczniami sprawowali również: p. K. Dążałowicz, p. B. Gorzkowska, p. J. Widz i p. D. Wołoszuk.

WYRÓŻNIENIE GABRYSI MALEC W MIEDZYWOJEWÓDZKIM KONKURSIE Z RELIGII

lightbox

 „1050 lat chrześcijaństwa w Polsce” to hasło międzywojewódzkiego konkursu  przeprowadzonego 25.04.2016r. w Katolickim  Liceum  Jana Pawła II w Biłgoraju. Uczennice naszego gimnazjum wzięły udział w trzech kategoriach tego konkursu: wiedzy, literackiej i plastycznej. Małgorzata Różańska i Aleksandra Bednarczyk – konkurs wiedzy, Aleksandra Sulowska –  konkurs literacki. Sukces przypadł w udziale uczennicy klasy II- Gabrysi Malec biorącej udział w konkursie plastycznym. Wyróżniona praca „Kapliczka pod wzgórzem” wykonana przez Gabrysię zauważona została przez jury wśród 102 nadesłanych na konkurs. Nagrodę naszej uczennicy wręczył J.E.ks.Bp Marian Rojek. Oto nasza gimnazjalistka w towarzystwie zwycięzców oraz przedstawicieli instytucji sprawujących honorowy patronat nad konkursem: GABRYSI GRATULUJEMY SUKCESU W KOLEJNYM  W KONKURSIE Z RELIGII!

III MIEJSCE KATARZYNY MALEC W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE FILMOWYM


 

           

   Biblioteka to miejsce, gdzie nie tylko czytamy książki i czasopisma ale także mamy możliwość rozwijania swoich pasji. W związku z tym 4 uczennice wzięły udział w XVI Ogólnopolskim konkursie „Odkrywcy innych światów w kinie”

    Konkurs organizowało II Liceum Ogólnokształcące w Rybniku pod patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty i prezydenta miasta Rybnika. Uczestnicy wykonywali prace w czterech kategoriach: praca badawcza na wybrany temat, praca plastyczna inspirowana filmem, projekt scenariusza filmowego, etiuda filmowa. 

   Kasia wykonała pracę plastyczną przedstawiającą scenę z filmu „Artur i Minimki” reż. Luc Besson 2006.

 

                                                                          Gratulujemy Kasi sukcesu!

XII Szkolny Przegląd Teatralny

lightbox8 kwietnia 2016r. w gimnazjum odbył się Dzień Teatru Szkolnego. Jest to projekt edukacyjny, który łączy treści polonistyczne z teatralnymi oraz wychowuje poprzez sztukę. W tym roku występom przyświecało hasło Lektury szkolne z przymrużeniem oka. Gimnazjaliści podczas przeglądu mieli okazję nie tylko przypomnieć sobie wydarzenia i bohaterów lektur szkolnych, ale również poznali w skrócie historię teatru europejskiego.

Aktorzy z kl. I – III  przy pomocy nauczycieli języka polskiego napisali ciekawe scenariusze, wykonali piękne kostiumy,  zabawne rekwizyty oraz opracowali choreografię. W tym roku rywalizowały ze sobą następujące spektakle:

  ,, Podróże  Odyseusza” – ucz. kl. I a

  ,, Romek i Julka” -  ucz. kl. I a i IIIa

  ,,Zemsta inaczej” – ucz kl. II i III b

  ,, Romeo i Julia” – ucz. kl. I b

  ,,Nie zadzieraj z Balladyną!’’ – ucz. kl. II

            Wszystkie występy oceniało jury, które przyznało nagrody w następujących  kategoriach: najlepszy występ, perfekcyjnie odegrana  rola żeńska i męska oraz najciekawszy kostium.

            W tym roku sukces sceniczny odniosła grupa, która zagrała ,, Zemstę inaczej”. W znakomitym przedstawieniu udział wzięli: Szymon Czajka, Gabriela Malec, Maciej Jamroży, Jakub Mareczko, Paweł Mareczko, Damian Wlizło, Ola Sulowska, Kacper Kowalik. Nikt nie miał wątpliwości, że zasłużyli na najważniejszą nagrodę -  statuetkę.

Najlepszą aktorką została Gabriela Duma z kl.Ib, a nagroda za rolę męską powędrowała w ręce Szymona Czajki z kl. III b. Najciekawszy kostium przygotował Michał Saniak z kl. II. Konkurs z wiedzy o historii teatru i znajomości lektur bezkonkurencyjnie wgrały uczennice z kl. III a i III b : Katarzyna Malec i Karolina Góra,Barbara Pikul i Maja Banach.

            Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Aktorom dziękujemy za wspaniałą zabawę w teatr i z niecierpliwością czekamy na kolejny przegląd teatralny.

Organizatorzy: p. Marta Wykrętek i p. Iwona Rakuś

 

KONKURS MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZY

 

        Celem zwiększania motywacji do nauki oraz rozwijania zainteresowań matematyczno-przyrodniczych uczniów gimnazjum zorganizowany został szkolny konkurs matematyczno-przyrodniczy.

Konkurs przeprowadzony został 7 kwietnia 2016 roku w gimnazjum, miał charakter wewnątrzszkolny, przeznaczony był dla uczniów klas I-III gimnazjum odpowiednio w swojej grupie wiekowej.

Zakres materiału obowiązującego w konkursie obejmował treści i wymagane umiejętności z postawy programowej

na III etapie kształcenia z matematyki, biologii, chemii, fizyki i geografii odpowiednio dla poszczególnych klas.

Zestaw zadań konkursowych opracowali nauczyciele zespołu matematyczno-przyrodniczego  odpowiedzialnych za organizację

i przebieg konkursu w szkole: p. Lucyna Rożek, p. Mariola Dolińska, p. Bronisława Gorzkowska,  p. Agnieszka Pić.

W konkursie wzięło udział 14 uczniów z klas I – III gimnazjum.

Laureatami zostali uczniowie, którzy zdobyli co najmniej 80% i zostali nagrodzeni:

 

 • z klasy I "b" Jakub Rakuś - 80%
 • z klasy II  Tomasz Kapica - 82%
 • z klasy III  "a"  Katarzyna Malec - 90%

Gratulujemy zwycięzcom.

SUKCES IZY W KONKURSIE RECYTATORSKIM

 

W sobotę 9 kwietnia 2016 roku w Biłgorajskim Centrum Kultury odbył się powiatowy etap  Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego dla Gimnazjalistów "Przebudzeni do życia". Nasza uczennica Izabela Więcław zajęła  I miejsce i tym samym uzyskała nominacje do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 25 kwietnia 2016 roku w Wojewódzkim Ośrodku Kultury  w Lublinie. Gratulujemy i życzymy powodzenia!

 

 

 

Powiatowe eliminacje XXXIX Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

      30 marca br. w Powiatowej Komedzie Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju odbyły się powiatowe eliminacje XXXIX Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. W tegorocznej edycji tego popularnego konkursu naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów: Piotr Grabowski z klasy Vb SP oraz Gabriela Malec z klasy II Gimnazjum. Sukcesem dla nich obojga zakończyła się pierwsza - pisemna - runda konkursu, w której odpowiadali na pytania w formie testu i awansowali do rundy finałowej. W drugim - ustnym etapie uczestnicy zmagali się z pytaniami dotyczącymi historii straży pożarnej, przepisów w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz budowy i przeznaczenia specjalistycznego sprzętu gaśniczego.

      W rundzie finałowej Piotrek uplasował się ostatecznie na 5. a Gabriela 4. miejscu. Gratulujemy!

 

lightbox

DZIEŃ REGIONALNY

    Dzień regionalny to interdyscyplinarny projekt edukacyjny realizowany w gimnazjum. Nasza Mała Ojczyzna to skarbnica tradycji. Jeszcze do niedawna wiele zwyczajów i obrzędów kultywowano, dzisiaj tylko niektóre z nich są nam znane. Na terenie naszej gminy mamy przepiękne drewniane i  murowane kapliczki i przydrożne boże męki. Z wieloma miejscami związane są legendy, opowiadania. Mamy też bogate tradycje folklorystyczne, w sołectwach działają zespoły ludowe. Odbywa się u nas wiele konkursów regionalnych, festyny. Osobliwością naszej miejscowości jest pożegnanie starego roku na rynku w Sylwestra, Święto Cebuli, Noc Świętojańska czy Maliniaki.

 

    W dniu 21 marca 2016 roku odbyła się prezentacja projektu regionalnego "Gmina Goraj moją małą ojczyzną". Był to dla całej społeczności szkolnej dzień szczególny. Na korytarzach szkolnych przygotowano wystawę plakatów i prac plastycznych przedstawiających piękno naszej okolicy oraz wystawę ozdób świątecznych, obrazów i makiet przedstawiających zamek w Goraju. Wiele unikatowych sprzętów, które były używane przez nasze prababcie zgromadzono w „izbie regionalnej” w sali numer 20. 

Grupa uczennic naszego gimnazjum pod kierownictwem p. D. Adamskiej wykonała pieśni regionalne.

     Uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne o tematyce regionalnej:

 "Właściciele Goraja":

I miejsce

Jakub Jarosz, Krzysztof Mazurek

II miejsce

Eliza Dubiel

 

"Moja mała Ojczyzna na starych fotografiach":

I miejsce

Dominika Gorzkowska

Patrycja Gąbka

Jakub Rakuś, Piotr Antczak, Damian Wlizło

II miejsce

Martyna Kańkowska, Alicja Nawrocka                  

  

Gimnazjaliści przygotowali również makiety zamku w Goraju. Wyróżnienia otrzymali:

Adrian Momot

Kamil Bielak

Jarosław Kotulski, Michał Kapica, Tomasz Szewczak

Dawid Bielak, Mateusz Grzesiak

 

    Dnia 14 marca  2016 r. w Gimnazjum Publicznym w Goraju rozstrzygnięty został wewnątrzszkolny  konkurs regionalny na plakat i folder reklamujący piękno naszej okolicy. W konkursie wzięło udział 15 prac uczniów gimnazjum.

 

Laureaci konkursu

Plakat:

I miejsce : Dominika Gorzkowska – kl III 

II miejsce: Julia Janik – kl. IIIa                

III miejsce:

a)      Aleksandra Czajka – kl. Ia

b)     Barbara Pikul –kl. IIIb 

Maja Banach – kl. IIIb           

Mariola Bugała – kl. IIIb

 

Folder :

Katarzyna Malec i Karolina Góra

 


IX Turniej Piłki Siatkowej "Między Nami - Instytucjami"

20 marca przeprowadzony został w naszej szkole IX Turniej Piłki Siatkowej "Między Nami - Instytucjami", w którym corocznie biorą udział reprezentacje poszczególnych instytucji i organizacji z terenu Gminy Goraj. Głównym naszym celem tegorocznego Turnieju była integracja środowiska lokalnego w ramach działań promujących kulturę fizyczną. W siatkarskich zmaganiach uczestniczyło 31 osób, które utworzyły 5 zespołów. Najlepsze drużyny otrzymały puchary i pamiątkowe dyplomy, statuetki trafiły do najlepszego zawodnika i zawodniczki turnieju. Mając na uwadze, że uczestnikami turnieju były osoby, które na co dzień nie mają kontaktu z siatkówką, w tym roku postanowiliśmy docenić sam udział w naszej imprezie i wszystkich jej uczestników nagrodziliśmy złotymi medalami.
Sponsorem turnieju był Pan Wójt Gminy Goraj - Antoni Łukasik.

 

 

Końcowa klasyfikacja rozgrywek przedstawia się następująco:

klasyfikacja zespołowa

 1. STRAŻ
 2. URZĄD GMINY
 3. SZKOŁA
 4. RADA RODZICÓW
 5. CHÓR PARAFIALNY

klasyfikacja indywidualna

NAJLEPSZA ZAWODNICZKA TURNIEJU- PATRYCJA HABZA
NAJLEPSZY ZAWODNIK TURNIEJU – JAKUB WICHER

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy za rok :-)

IX Turniej piłki siatkowej "Między nami Instytucjami"

II ETAP KONKURSU MATEMATYCZNEGO ''ZAGIMAK''

 

       12 marca 2016 roku w Biłgoraju odbył się rejonowy etap konkursu matematycznego

"Zagimak". Naszą szkołę reprezentowali Jakub Rakuś z klasy pierwszej i Tomasz Kapica

z klasy drugiej. Tomasz Kapica zdobył 80% punktów, tym samym zakwalifikował się

do etapu finałowego, który odbędzie się w maju. Życzymy powodzenia.

 

Do konkursu przygotowywała Tomka pani Lucyna Rożek.

 

Piłka ręczna - rewelacyjny występ w powiecie!

       10 marca na hali sportowej OSiR w Biłgoraju zostały rozegrane Mistrzostwa Powiatu w piłce ręcznej chłopców. W zawodach uczestniczyło 6 najlepszych drużyn z powiatu biłgorajskiego (wszystkie zespoły musiały wcześniej wygrać zawody międzygminne). W wyniku losowania nasi zwodnicy trafili do grupy B wraz z Gromadą i Łukową. W grupie A zagrały reprezentacje ze szkół: Aleksandrów, Gimnazjum nr 2 Biłgoraj oraz Księżpol. W pierwszym meczu naszej grupy Łukowa uległa 6:10 Gromadzie. W kolejnym meczu nasi reprezentanci również pokonali zawodników z Łukowej 12:6. O zajęcie pierwszego miejsca w grupie, które decydowało o awansie do finału, Goraj zagrał z Gromadą. Przez większość meczu nasi zawodnicy kontrolowali przebieg gry, mając momentami kilkubramkową przewagę i mimo że kocówka spotkania okazała się bardzo emocjonująca, to utrzymaliśmy prowadzenie, wygrywając spotkanie 9:8. Mecz finałowy ze zwycięzcą grupy A - Aleksandrowem - rozpoczął się 10 minut po zakończeniu przez nasz zespół poprzedniego meczu. Pierwsza połowa znakomita w wykonani naszych chłopców zakończyła się minimalnym prowadzeniem Aleksandrowa 6:5. Niestety, krótki odpoczynek po poprzednim meczu w drugiej połowie zaczął skutkować brakiem skuteczności i problemami wydolnościowym, co doprowadziło do przegranej 8:14.

         Gratulujemy II miejsca i znakomitej postawy naszym zawodnikom.


 

 
VII Halowy Turniej Piłki Nożnej

lightbox      6 marca w naszej hali sportowej, przy udziale KS Metalowiec Goraj, nauczycieli wychowania fizycznego oraz animatorów sportu Orlika przeprowadzony został VII Halowy Turniej Piłki Nożnej, który można uznać za nieformalne mistrzostwa naszego regionu w tej dyscyplinie. Wystartowało w nich 50 osób, które utworzyły 7 drużyn turniejowych.

      W wyniku losowania, które odbyło się w piątek 4.03.2016 r. podczas oficjalnego treningu, drużyny zostały podzielone na dwie grupy: czterozespołową i trzyzespołową. Rywalizacja w grupach przebiegała systemem „każdy z każdym”, podczas którego za uzyskany wynik drużyny uzyskiwały punkty według założeń regulaminu. Dwa najwyżej sklasyfikowane w grupach zespoły awansowały do półfinałów. Drużyny z trzecich miejsc w swoich grupach rywalizowały o 5 miejsce; drużyna z czwartego miejsca w grupie  A zajęła 7. lokatę  w Turnieju.

      Walka w strefie medalowej była bardzo wyrównana e emocje towarzyszyły zawodnikom do ostatnich sekund meczu. A w meczu o zwycięstwo nawet dłużej, bo rozstrzygnięcie przyniosły dopiero rzuty karne:) Wyniki klasyfikacji końcowej Turnieju przedstawiają się następująco:

 klasyfikacja zespołowa

 

 1. "ZŁOTA SZÓSTKA"
 2. "DZIKUSY"
 3. "40 +/-"
 4. "CHŁOPCY DO BICIA"
 5. "HGK KONDRATY"
 6. "GIMNAZJUM I"
 7. "DZIKIE KABANOSY"

 klasyfikacja indywidualna

 

Najlepszy bramkarz - Marcin Dzwolak

 

Najlepszy zawodnik - ks. Mateusz Januszewski

 

Najlepszy strzelec - Jerzy Fiedur i Piotr Papierz

 

Gratulujemy zaangażowania i życzymy wytrwałości w dalszych sportowych zmaganiach.

Zdjęcia z Turnieju dostępne są w naszej Galerii.

III Powiatowy Konkurs Recytatorski "Słowem malowane"

   9 marca 2016 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. ONZ w Biłgoraju odbył się III Powiatowy Konkurs Recytatorski „Słowem malowane” adresowany do uczniów gimnazjów z powiatu biłgorajskiego.Celem przedsięwzięcia było rozwijanie zainteresowań młodzieży poezją współczesną i doskonalenie sztuki pięknego mówienia.

  Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy IIIa Izabela Więcław, która recytowała wiersz Wisławy Szymborskiej "Klucz". Jej interpretacja zdobyła uznanie jury- Iza zajęła III miejsce w konkursie. 

Gratulujemy sukcesu!

 

 

lightbox

Powiatowy Konkurs Literacki

   

    8 marca 2016 r. w auli LO im.ONZ w Biłgoraju  odbyło się podsumowanie Powiatowego Konkursu Literackiego „Moje najpiękniejsze święta we wspomnieniach lub marzeniach”.  Konkurs na wiersz lub opowiadanie o tematyce świątecznej adresowany był do uczniów szkół gimnazjalnych powiatu biłgorajskiego. Jego celem było rozbudzanie pasji i zainteresowań literackich uczniów, uwrażliwianie na piękno języka ojczystego oraz kultywowanie polskich tradycji świąteczno-noworocznych.

     Z przyjemnością informujemy, że uczennica naszej szkoły Karolina Gawda z klasy III a zajęła w tym konkursie  III miejsce. Jury doceniło jej opowiadanie pod tytułem "Magia świąt".  Gratulujemy sukcesu!

 

Nagrodzone opowiadanie można przeczytać w zakładce "Prace uczniów". 

  

Żołnierze Wyklęci

    Dnia 3. marca odbyła się akademia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie gimnazjum wystąpili w montażu słowno-muzycznym, przybliżając społeczności szkolnej, jak istotne są te wydarzenia dla historii Polski i Polaków. Patriotyczne wiersze, którym towarzyszyła prezentacja wybranych postaci zaliczonych do kanonu "Wyklętych" oraz znane żołnierskie pieśni wprawiły wszystkich w atmosferę powagi i zadumy.

Gimnazjaliści przypomnieli, iż przez całe lata PRL-u nazywano Ich „zaplutymi karłami reakcji”, a wszystkie niepodległościowe organizacje, do których należeli określano jako „faszystów”, czy „bandy reakcyjne z pod znaku NSZ”. W zamian za ofiarną walkę w obronie wartości jaką była Niepodległość Ojczyzny wielu z Nich poległo z bronią w ręku, innych zamęczono w więzieniach ciągłymi przesłuchaniami i torturami, a jeszcze inni po okrutnych śledztwach przechodzili pokazowe procesy, które były kpiną z wymiaru sprawiedliwości, a których wyrok był oczywisty – natychmiastowo wykonywano kary śmierci. Jedynie nielicznym udało się przetrwać stalinowski reżim, aby żyć dalej przez długie dekady Polski Ludowej z piętnem „reakcyjnego bandyty”. Zaledwie garstka z Nich dożyła tzw. odwilży i ustawy honorującej ich wieloletnie zmagania w szeregach z oboma okupantami.

 

Na stronie internetowej https://prezi.com/sptfl3amj25n/narodowy-dzien-pamieci-zonierzy-wykletych/ można obejrzeć prezentację przygotowaną na apel przez p. Ewę Czajkę.

 

Akademię przygotowały: p. Ewa Czajka, p. Mariola Dolińska i p. Marta Bracha.