ZESPÓŁ SZKÓŁ W GORAJU

Przedszkole Samorządowe w Goraju

Szkoła Podstawowa im. gen. Władysława

Sikorskiego w Goraju

ul.Bednarska 8, 23-450 Goraj   tel./fax 84 685 80 25 zsgoraj@wp.pl

 

ROK 2013/2014

Coś się kończy, coś zaczyna...

lightbox 

27 czerwca spotkaliśmy się po raz ostatni w roku szkolnym 2013/2014,
by podsumować 10 miesięcy wytężonej pracy i nauki. Uroczystości tego
dnia rozpoczęła Msza święta, w której udział wzięła cała społeczność szkoły,
rodzice oraz zaproszeni goście. Dalszy ciąg uroczystości odbył się na hali
sportowej Zespołu Szkół. Po części oficjalnej: przekazaniu sztandaru oraz
ślubowaniu klas VI i III gimnazjum, głos zabrali uczniowie, którzy krótkim
występem artystycznym podziękowali  nauczycielom i swoim rodzicom za
pracę w kształtowaniu ich charakterów oraz trud wychowania. Następnie
głos zabrała Dyrektor Zespołu Szkół w Goraju Pani Elżbieta Różańska
dziękując wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom niepedagogicznym
za całoroczną pracę oraz rodzicom za wsparcie i wysiłek wkładany w
wychowanie swoich dzieci. Podziękowania dla wszystkich nauczycieli,
uczniów, rodziców, przekazała również w imieniu Pana Wójta Gminy Goraj
Czesława Małyszka - Pani  Krystyna Szara.

Następnie rozpoczęła się część najbardziej oczekiwana przez wszystkich czyli wręczenie dyplomów i nagród uczniom z najwyższymi wynikami w nauce i zachowaniu. Nagrody i pamiątkowe dyplomy otrzymali również uczniowie wyróżnieni w konkursach oraz uczniowie, którzy ukończyli rok szkolny ze 100%-ową frekwencją. Wyróżnienie i nagrodę za najwyższy wynik egzaminu oraz za tytuł laureata
w konkursie z j. polskiego i j. angielskiego otrzymała absolwentka Gimnazjum - Agata Gawda. Pamiątkową statuetkę za ,,Osobowość gimnazjum'' otrzymał absolwent - Patryk Widz. Pani Dyrektor E. Różańska podziękowała również rodzicom wyróżnionych uczniów wręczając im listy gratulacyjne. Upominki i pamiątkowe dyplomy dla absolwentów gimnazjum, którzy udzielali się w życiu kulturalnym i współpracowali z GOK i grupą teatralną NOWI , wręczyła obecna na uroczystości Pani Dyrektor GOK - Marta Miszczak. Na koniec wszyscy uczniowie, którzy osiągnęli bardzo dobre wyniki w nauce oraz zajęli wysokie miejsca w sporcie otrzymali stypendia.

 
Gratulujemy i życzymy wszystkim – zarówno uczniom, ich rodzicom, jak i pracownikom naszej szkoły – udanych, relaksujących i pogodnych wakacji!

 

BEZPIECZNE WAKACJE

Szanowni Rodzice i Opiekunowie!

Już wkrótce rozpoczną się wakacje letnie. Dla dzieci i młodzieży szkolnej to czas wypoczynku i zabawy. W dużej mierze od nas – dorosłych zależy, aby ten czas był spędzony zdrowo i bezpiecznie. Dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o zapoznanie się z informacjami n/t temat zawartymi w poniższym linku:

Bezpieczne wakacje

Dzień Języków Obcych

lightbox   

   13 czerwca 2014 r. odbył się w naszej szkole Dzień Języków Obcych, który wieńczył realizację szkolnego projektu językowego w gimnazjum. Była to dla wszystkich uczniów świetna  okazja, aby zapoznać się z kulturą krajów niemiecko i anglojęzycznych oraz zastanowić  się nad ich wpływem na naszą kulturę, edukację i obyczaje.

    W  programie uroczystości znalazło się wiele atrakcji: wystawa prac konkursowych ‘Three days in … ‘ przygotowana przez klasy III naszego gimnazjum, ciekawe konkursy dla publiczności, za które uczestnicy otrzymali skromne nagrody. Mogliśmy również obejrzeć  zabawne i pouczające scenki przygotowane przez uczniów wszystkich roczników.  Najważniejszym punktem dnia były jednak  popisy wokalne uczennic naszej szkoły w ramach Szkolnego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej. Jako pierwsi na scenie wystąpili gościnnie uczniowie szkoły podstawowej, a wśród nich tegoroczna zwyciężczyni  Powiatowego Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej 'Das Festiwal of the Songs' Gabriela Duma. Po nich do rywalizacji przystąpiły gimnazjalistki. 10 uczennic naszej szkoły zaprezentowało utwory w języku angielskim i niemieckim. Jury konkursu nagrodziło następujące osoby:

 

I miejsce: Maria Duma kl. IIa                                                                                        Aby obejrzeć zdjęcia kliknij Dzień Języków Obcych

II miejsce: Agata Piętak kl. IIa

III miejsce: Klaudia i Karolina Kulasza kl. I b                                 Nad przebiegiem uroczystości i realizacją projektu czuwały 

Wyróżnienie: Magdalena Oleszek kl. II b                                                  nauczycielki języków obcych w gimnazjum p. Jadwiga Widz                                                                                               p. Iwona Rakuś i p. Jadwiga Wujastyk.

"STOP UZALEŻNIENIOM"

 „STOP UZALEŻNIENIOM”

            W maju 2014 roku w naszym gimnazjum odbył się Konkurs Profilaktyczny pod  hasłem  „STOP UZALEŻNIENIOM”. Konkurs był jednym z elementów profilaktyki zawartym w Szkolnym Programie Profilaktycznym i miał na celu promocję zdrowego stylu życia, wskazanie negatywnych skutków picia alkoholu, palenia papierosów, zagrożeń życia i zdrowia, wynikających z coraz powszechniejszej dostępności do substancji o działaniu psychoaktywnym, potocznie nazywanych „dopalaczami", a także asertywnych decyzji wobec używek.

            Warunkiem przystąpienia do konkursu było dostarczenie przez uczniów plakatu o tematyce profilaktycznej, promującego zdrowy styl życia wolny od uzależnień, wykonany według własnego pomysłu, dowolną techniką.

lightbox            Oto zwycięzcy:

 

I miejsce – Olga Wykrętek uczennica klasy II a 

II miejsce Maja Banach uczennica klasy I b  

III miejsce Patryk Fiedurek uczeń klasy II b

     lightbox    lightbox

Gratulujemy !!!

SZKOLNY KONKURS WIEDZY O WIELKIEJ BRYTANII

       W czerwcu 2014r. uczniowie klasy piątej szkoły podstawowej i uczniowie klasy I gimnazjum sprawdzili swoja wiedzę o Wielkiej Brytanii, jej historii, kulturze i tradycji oraz życiu codziennym mieszkańców.

       Zwycięzcami konkursu zostały następujące uczennice

 

Klasa V SP                                     Klasa I gimnazjum

 

I miejsce – Alicja Nawrocka                        I miejsce – Katarzyna Malec

Wyróżnienie – Kinga Malec                     Wyróżnienie – Eliza Dubiel

 

       Organizator konkursu , pani Iwona Rakuś, serdecznie gratuluje wygranej i życzy dalszych sukcesów w konkursach  promujących  naukę języków obcych.

Szkolny konkurs 'Three days in...'

lightboxZakończył się szkolny konkurs językowy dla klas II i III gimnazjum 'Three days in...'. Zadaniem uczniów było wykonanie plakatu oraz planu wycieczki po wybranym państwie anglojęzycznym.                                                                                                               

Laureatami konkursu zostali :           

I miejsce Iwona Pintal i Monika Szymańska kl. III b

 

II miejsce Wiesław Skubis i Sylwester Krzywicki kl. III a

 

III miejsce Dominika Dziadosz i Alicja Fik kl. III a

 

Wyróżnienie : Dominika Dycha i Natalia Ziajko kl. III a

                                                                                                         

                                        Gratulujemy !!!

Biwak w Zwierzyńcu

          lightbox       lightbox     lightbox

   W dniach 5-6  czerwca klasa IIa i IIb były na biwaku w Zwierzyńcu, gdzie poznali przyrodę Roztoczańskiego Parku Narodowego. Rozkoszowali się pięknem przyrody i świeżym powietrzem. Największą atrakcją okazał się spływ kajakami po rzece Wieprz. Bardziej odważni próbowali swoich sił na wysokościach w parku linowym. Zwiedziliśmy zakątki dawnej posiadłości Rodu Zamoyskich - Zwierzyniec.

Nasi uczniowie w Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach

 

4 czerwca 2014r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pikniku zorganizowanym przez Hospicjum Santa Galla, który odbył się pod hasłem „Radość z pomagania”.

Placówka ta mieści się na terenie XIX-wiecznego zespołu parkowo-pałacowego w Łabuńkach k. Zamościa.

Już drugi rok uczniowie naszej szkoły współpracują z hospicjum m.in. poprzez zbiórki plastikowych zakrętek. Zaproszenie naszego gimnazjum do udziału w pikniku to forma podziękowania za wolontariat na rzecz tego ośrodka. W czasie festynu uczniowie z wielu szkół województwa zamojskiego mogli wziąć udział w zabawach i tańcach integracyjnych, mieli okazję wysłuchać koncertu piosenek w wykonaniu dzieci i młodzieży. Jednak największym hitem były nadmuchiwane zjeżdżalnie i zamki, skoki na trampolinie i chodzenie na szczudłach.

 

Punktem kończącym nasz wyjazd była Droga Krzyżowa w Górecku Kościelnym, ofiarowana w intencji chorych, cierpiących hospicjum.

 

          lightbox    lightbox    lightbox

Więcej zdjęć jest dostępnych w naszej fotogalerii.

 

'How much do you know about Australia and New Zealand'

   28 maja odbył się szkolny konkurs wiedzy z języka angielskiego ' How much do you know about Australia and New Zealand'.  

 

   Do konkursu przystąpiło 13 uczniów klas drugich i trzecich naszego gimnazjum. Odpowiadali oni na pytania dotyczące historii, kultury i tradycji Australii i Nowej Zelandii. Laureatkami konkursu zostały uczennice klasy III a :

 

I miejsce Natalia Ziajko (96%)

II miejsce Dominika Dycha ( 94%) i Agata Gawda (94%)

III miejsce Magdalena Swatowska ( 92%)

 Gratulujemy !!! 

Konkurs o funduszach europejskich

Dnia 27 maja 2014 r. został przeprowadzony konkurs wiedzy o Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Lubelskiego i funduszach europejskich. Wzięło w nim udział 22 uczniów kl.I-III Gimnazjum Publicznego w Goraju. Gimnazjaliści rozwiązywali test wiedzy składający się z 30 pytań jednokrotnego wyboru (maksymalna liczba punktów do zdobycia – 30).

Zwycięzcami zostali:

 

I miejsce       Olga Wykrętek   kl. IIa

II miejsce      Szymon Czajka    kl. Ib

III miejsce     Magdalena Kapica   kl. IIb

 

Nagrodami w konkursie są:

za I miejsce - tablet

za II miejsce - słuchawki nauszne

za III miejsce - słuchawki nauszne

kolejne miejsca - nagrody pocieszenia (opaski odblaskowe, długopisy, etui na telefony).

 

Organizatorem konkursu jest Województwo Lubelskie (Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013).

Fundatorem nagród w konkursie jest Województwo Lubelskie.

 

lightbox lightbox lightbox

 

GRATULUJEMY!

X Sejmik Samorządów Uczniowskich Gimnazjów Powiatu Biłgorajskiego

   23 maja uczennice naszego gimnazjum Maria Duma, Aneta Dzwolak i Olga Wykrętek  wraz z opiekunem p. J. Widz wzięły udział w obradach X Sejmiku Samorządów Uczniowskich Gimnazjów Powiatu Biłgorajskiego.

  Tematyka tegorocznych obrad „Przez historię i tradycję do współczesności” poświęcona była dziedzictwu kulturowemu Ziemi Biłgorajskiej. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć  strój biłgorajsko-tarnogrodzki, który w ciekawy sposób przedstawiła p. D. Skakuj z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Zebrani gimnazjaliści wzięli również udział w ciekawej lekcji historii na temat „Ginący zawód – nalewanie świec” prowadzonej przez p. Jana Różańskiego. Obejrzeli prezentację multimedialną o dziejach Biłgoraja przygotowaną przez uczniów Gimnazjum nr 1,  zwiedzili również Zagrodę Sitarską. W czasie zajęć warsztatowych uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę o przeszłości za sprawą przyśpiewek, potraw, przysłów i powiedzeń regionalnych. W czasie obrad Sejmiku można było także obejrzeć plakaty konkursowe promujący piękno ziemi biłgorajskiej, przygotowane przez uczestników Sejmiku. Oprawę taneczną i muzyczną zapewniły dzieci z zespołu „Sitareczka” z MDK Biłgoraj.

            lightbox   lightbox   lightbox

Wycieczka edukacyjna

lightbox

      21 maja odbyła się wycieczka edukacyjna, której głównym celem było poznawanie kierunków kształcenia i wymagań w szkołach ponadgimnazjalnych o profilu technicznym i zawodowym. Możliwe to było dzięki wizycie w Lubelskim Centrum Edukacji Zawodowej, gdzie nasi uczniowie mogli obejrzeć cykl pokazów warsztatowych prezentujących wiedzę i umiejętności jakich można nabywać w placówkach tego typu.

     Kolejnymi punktami wyjazdu były pokaz kucia żelaza w kuźni w Wojciechowie oraz demonstracja wyrobu szkła artystycznego w pracowni we Wronowie, gdzie mogliśmy zobaczyć jak funkcjonują te - rzadko spotykane w naszych stronach, warsztaty pracy.

      Końcowym akcentem w drodze powrotnej była wizyta w McDonald's.

      Zdjęcia z wycieczki dostępne są w naszej galerii.

 

 

Wyniki szkolnego konkursu o krajach niemieckojęzycznych

   19 maja odbył się szkolny konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych dla klas I- III gimnazjum. Do konkursu przystąpiło 19 osób. Laureatkami konkursu zostały : 

 

I miejsce– Aleksandra Różańska z klasy II B

 

 II miejsce – Katarzyna Malec z klasy I A

 

III miejsce – Magdalena Kapica z klasy II B

 

 

Gratulujemy !!! 

Wybory do Parlamentu Europejskiego

lightbox    W tym roku nasze gimnazjum przystąpiło do programu edukacji wyborczej MŁODZI GŁOSUJĄ  - WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO 2014 (jest to projekt realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej). Celem programu jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach.

    W ramach tego programu dnia 19 maja w gimnazjum zostały przeprowadzone Szkolne Wybory do Parlamentu Europejskiego.

Wybory rozpoczęły się o godz. 10.00, a zakończyły o 11.30. Szkolna Komisja Wyborcza przygotowała salę do głosowania, urnę na głosy oraz listy wszystkich uczniów naszego gimnazjum. Uczniowie poszczególnych klas oddawali swoje głosy na wybrany przez siebie komitet. Głosowanie przebiegło bez zakłóceń.

Liczba uczniów uprawnionych do głosowania – 119.

Liczba uczniów, którzy oddali głos – 97.

Frekwencja w naszym gimnazjum wyniosła więc 81,5 %.

Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w wyborach!

 

 

Wyniki wyborów szkolnych:

 

  Komitet Wyborczy Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro - 13 %

Komitet Wyborczy Wyborców Ruch Narodowy - 2 %

Koalicyjny Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej-Unia Pracy  - 5 %

Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość - 38 %

Koalicyjny Komitet Wyborczy Europa Plus Twój Ruch - 13 %

Komitet Wyborczy Polska Razem Jarosława Gowina - 2 %

Komitet Wyborczy Nowa Prawica – Janusza Korwin-Mikke - 5 %

Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP - 5 %

Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe - 11 %

Komitet Wyborczy Demokracja Bezpośrednia - 3 %

Wojewódzka gala podsumowania konkursów przedmiotowych

lightbox 
   W dniu 14 maja 2014 roku odbyła się wojewódzka gala podsumowania konkursów przedmiotowych organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty dla uczniów gimnazjów województwa lubelskiego w roku szkolnym 2013/2014. 
Do konkursów  przystąpiło w tym roku  17.714 gimnazjalistów,  z których 311 uzyskało tytuł laureata. Wśród nich znalazła się uczennica naszego gimnazjum Agata Gawda, która uzyskała tytuł laureata konkursów z języka angielskiego i języka polskiego.

   Laureaci otrzymali nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy. Dyplomami nagrodzeni zostali również nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursów (p. J. Widz, p. M. Marchewka- Skurzak ) oraz dyrektorzy szkół ( p. Elżbieta Różańska). Gala została zorganizowana w Auli Stefana Kardynała Wyszyńskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Dzięki uzyskanemu tytułowi Agata uzyskała przywilej do przyjęcia w pierwszej kolejności do wybranej przez siebie publicznej szkoły ponadgimnazjalnej.

Gratulujemy !!!

Sukces Izy w konkursie recytatorskim!

lightbox

 

 

  Pod koniec kwietnia w Liceum Ogólnokształcącym im. ONZ w Biłgoraju odbył się I Powiatowy Konkurs Recytatorski. W konkursowych zmaganiach wzięli udział uczniowie ze szkół gimnazjalnych powiatu biłgorajskiego. Uczestnicy konkursu recytowali poezję i prozę, ich występy oceniało jury w składzie: Halina Olszewska - dziennikarka i poetka, Dorota Mach - Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu, dr Tomasz Lawenda - pracownik naukowy Instytutu Filologii Polskiej UMCS.

  Komisja konkursowa oceniła poziom prezentacji jako bardzo wysoki. Wśród nagrodzonych znalazła się Izabela Więcław z kl. I naszego gimnazjum, która zdobyła III miejsce.

 

Gratulujemy!

 

EGZAMIN GIMNAZJALNY

lightbox       

   

Egzamin Gimnazjalny czyli tzw. "Mała Matura" to podsumowanie trzech lat pracy gimnazjalistów.

   

Uczniowie klas trzecich zmagali się z zadaniami egzaminacyjnymi przez trzy dni. Pierwszego dnia testowi poddano ich wiedzę z historii, wiedzy o społeczeństwie i języka polskiego. Drugi dzień to zmagania z przedmiotami przyrodniczymi i matematyką. Dzień trzeci sprawdził wiedzę i umiejętności uczniów w zakresie języków obcych.

 

Wyniki poznamy w czerwcu, uczniom klas trzecich życzymy aby były jak najlepsze.

 

Turniej piłkarski Coca-Cola Cup 2014

    

         Turniej piłkarski  Coca-Cola Cup 2014 za nami. Impreza odbyła się na boisku "Orlik 2012" przy naszej szkole (organizację przejęliśmy od szkoły z Chrzanowa). W wyniku losowania zostaliśmy przydzieleni do grupy  czterozespołowej. Do rozgrywek przystąpiły szkoły z Chrzanowa, Turobina i Goraja (drużyna z Godziszowa zrezygnowała z występu w turnieju). Po porażce z Chrzanowem (2 : 5) i wygranej z Turobinem (2 : 1) reprezentanci naszej szkoły zajęli II miejsce w grupie tuż za gimnazjum z Chrzanowa. Gimnazjum z Turobina po przegranej z Gorajem i Chrzanowem (0 : 4) uplasowało się na III miejscu.

         Gratulujemy występu naszym piłkarzom i życzymy kolejnych wygranych w zbliżających się rozrywkach w ramach SZS.

         Wyniki rozgrywek Coca-Cola Cup 2014 można śledzić na stronie turnieju

Ozdoby wielkanocne dla Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach

W marcu 2014 r. wolontariusze naszego gimnazjum zbierali  ozdoby świąteczne wykonane przez gimnazjalistki z  kl. I, II i III. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na potrzeby Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach Pierwszych. Kiermasz podarowanych przez nas , jak też wykonanych przez wolontariuszy z hospicjum ozdób odbędzie się 06.04 i 13.04.2014 roku na terenie hospicjum.